Відбувся семінар щодо схеми утворення регіональних Молодіжних центрів!

30 Січень 2017
 30 Січня, 2017

У місті Луцьку відбувся семінар щодо схеми створення та діяльності регіональних молодіжних центрів, на якому гості із усієї України ділилися своїм досвідом створення відкритих форм роботи із молоддю, або як іншими словами коворкінгів та хабів.


Учасники мали різний досвід, що дозволило подивитися як на уже діючі заклади м. Суми (Сумський центр дозвілля для молоді), м. Луцьк (Молодіжний центр Волині),  так і ті, які ще на етапі створення м. Тернопіль, м. Нововолинськ. Особливо корисна інформація була для ініціативних груп із Чернівців, Рівного, Ковеля, Володимира-Волинського, Ківерці, які тільки мають ідею для впровадження нового простору для молоді у свої містах.



На думку експертів питання закладів для роботи із молоддю в Україні практично відсутнє у суспільній полеміці, позаяк вважається, що система позашкільних закладів, закладів культури мали б надати можливості молоді для саморозвитку. Проте дані інституції не працюють ефективно і молода людина просто не має альтернативи між одним баром та іншим. Із радянського минулого в Україні залишилося чимало відмерлих інструментів для системної роботи із молоддю – як то підліткові клуби чи гурткові секції, які не змінюють ситуації, або працюють неефективно.


На думку організаторів семінару, Молодіжні центри за зразком центрів, які існують і працюють в Європі, США можуть бути ключем до реформи. Адже вони довели свою ефективність через масу принципових відмінностей, як то молодіжні працівники (люди що спеціально навчаються для роботи із молоддю), відкрита робота із молоддю (коли працівники самі йдуть до молоді, а не чекають її), участь молоді (коли молодь сама «керує» центром і запроваджує заходи та ініціативи, котрі потрібні їй).
Таку систему центрів пропонують створити і в Україні та на Волині, зокрема. Для цього розроблена законодавча база (законопроект і типове положення) та створенні передумови від Міністерства молоді та спорту щодо ресурсного сприяння таким центрам. Крім того, такі заклади пропонують також сертифікувати відповідним знаком якості, який буде показувати рівень наданих послуг центром.


За результатом семінару учасники розробили «дорожню карту» створення центрів, яку скомпонували із власного досвіду, перемог та поразок. На думку організаторів така мапа допоможе ініціативним групам створити правильну схему кроків, щоб центр був ефективний та підтримувався урядовими організаціями. Всього виділено 4 цикли роботи створення центру:
  1. Рефлексія (або визначення проблеми з якою боротиметься центр, мети центру) – На даному етапі має сформуватися ініціативна група, яка проведе всебічні дослідження молодіжної політики певного регіону, основних проблем молоді та причин, які їх породжують. Адже громада, влада та цільова аудиторія має розуміти проблему та бути консолідованою у її вирішенні. Інструментом може бути молодіжний центр. Можливі випадки, що через ризики створення центру буде неефективне.
  2. Планування (або що і як буде робити ваш центр?) – на даному етапі уже формується команда, яка у разі підтримки основних бенефіціарів центру буде планувати приміщення, програми, напрями роботи. Усе має бути зображено календарними планами та обґрунтоване у показниках, адже центр має працювати лише за стратегією, яку буде реалізовувати та звіряти.
  3. Діяльність (або ми стартуємо і що далі) – етап діяльності звісно найважливіший, адже тут запускаються усі плани і уже звіряються показники успішності, які записані у стратегії. Проводиться ремонт приміщення за ідеями молоді, що буде працювати у центрі. Реалізовуються проекти та заходи центру.
  4. Моніторинг (або чи справді ми ефективні) – центр має працювати за стратегією та публічно звітувати про індикатори своєї роботи, адже однією із проблем багатьох закладів є відсутність чітких завдань та можливостей їх перевірити громадськістю. На даному етапі і центр і громадськість за допомогою різних методів виставляє оцінку роботи центру і звісно у будь-якому варіанті від етапу 4 ми переходимо до рефлексії, де говоримо чому так сталося.

Дану схему організатори обіцяють викласти у повній версії, де кожен етап буде покроково описаний, із відповідними прикладами та версіями подій. Адже ініціативні групи однозначно будуть мати свої історії створення, проте рекомендації учасників семінару мають допомогти уникнути помилок.

Comments are closed.