«Казкові пейзажі у Рожищенській лікарні», як «активні громадяни» розмалювали стіни у лікарні

10 Грудень 2017
 10 Грудня, 2017

Уявіть, білі стіни міської лікарні розписані малюнками, квітучими ромашками та соняшниками. Ви бачите на стіні цвітіння сакури, а там попереду на вас дивляться персонажі з відомої дитячої казки «Ріпка».  Ви вже задумалися навіщо це уявляти? Все просто: ми завжди думаємо, що лікарні – це сірі, бліклі стіни, тут не затишно, а обстановка тисне на людину і зовсім не сприяє одужанню.

Та силами художників у місті Рожище реалізовано проект «Казкові пейзажі у Рожищенській лікарні», метою якого і було створення казкової атмосфери у дитячому відділенні. Ініціатива втілена в рамках програми «Активні громадяни» від Британської ради в Україні, за підтримки ГО «Молодіжна платформа».

Лікарі та медсестри з радістю підтримали місцевих художників та долучилися до співпраці.  Місцевий художник Віталій Шевченко став ініціатором проекту. Разом з командою молодих митців було розписано стіни у дитячому та пологовому відділеннях центральної районної лікарні міста Рожище.





Ми поспілкувалися з учасниками проекту та дізналися, що їх мотивувало брати участь у конкурсі від Британської ради. Серед фактів які ми дізналися є наступне:

  • у лікарні працює 340 працівників;

  • за рік у Рожищенській районній лікарні народилося 400 дітей;

  • дитяче відділення лікарні лікує 700-800 дітей в рік, це переважно і сільське населення.


Пропонуємо вам інтерв’ю з художником Віталієм Шевченко та головним лікарем Рожищенської ЦРЛ Віктором Степановичем Редзієм.

  • Автор: Пане Віталію, як з’явилася ідея «Казкових пейзажів» і чому саме у лікарні? (Відповідає художник Віталій Шевченко).

  • В. Ш.: У нас з’явилася ініціатива розписати стіни у зв’язку з тим, що я сам художник, це мені близько, а ще в мене є знайомі художники, студенти мистецтв СНУ ім. Лесі Українки, вихованці будинку дитячої творчості, старшокласники, і ми вирішили оздобити стіни у лікарні. Напередодні відбувся ремонт і не вистачало «родзинки», ми вирішили, що саме розпис буде прикрашати стіни лікарні. Споглядаючи на такі стіни діти швидше будуть одужувати та і взагалі у такому приміщенні приємно знаходитися, не відчуваєш такого тиску сірих стін.

  • Автор: Як відбувався процес малювання, діти у лікарні зраділи?

  • В. Ш.: Ми з молодими художниками разом розподілили роботу, кожен мав свій ескіз та свою стіну. Малеча усміхнена бігала по коридору і навіть брала у руки пензлі і під нашим наглядом трошки малювали). Ви ж знаєте, більшість малих дітей не люблять їсти, вони капризують, відволікаються, а коли ми намалювали у їдальні персонажів з казки «Сорока-ворона», то діти із задоволенням почали їсти та розглядати малюнки.

  • Автор: Чому саме казка «Сорока-ворона»? (Відповідає головний лікар Віктор Степановичем Редзій).

  • В. С.: Я купив онукам книжку «Українські народні казки», які гарно були проілюстровані. Із цієї книжки ми і обрали малюнки з казок «Сорока-ворона» та «Ріпка». Суть ідеї з малюнками не у тому, щоб чимось закрити стіни, а щоб створити казкову атмосферу дітям, які проходять тут лікування. Щоб дітям було комфортно знаходитися у лікарні. У дорослих вже є стереотип, що лікарні – це білі та сірі стіни, але ми покращуємо нашу лікарню: робимо ремонт, медсестри власними силами декорують відділення).

Доповнює Віталій Шевченко.

  • В. Ш.: Композицію малюнків, підбір ескізів розпису стін ми погоджували з головним лікарем. Наталя Богданівна Косюк, лікар-неонатолог, у пологовому відділенні також допомагала у реалізації «Казкових пейзажів».

  • Автор: Скільки художників розписувало стіни дитячого та пологового відділень лікарні? (Продовжуємо бесіду з Віталієм Шевченко).

  • В. Ш.: Протягом останніх місяців долучалося більше 20 художників. Хтось приходив і малював один-два дні, але більшість художників були постійно у проекті. Активно брала участь Оксана Ковтинюк, студентка СНУ імені Лесі Українки, гуртківці рожищенського будинку дитячої творчості. Учасники із задоволенням долучилися до малювання.

  • Автор: Чи складно було співпрацювати з лікарнею, оскільки більшість соціальних ініціатив організовують у публічних місцях, у центрі міста, а от у держаних закладах, це поодинокі випадки. (Відповідає головний лікар Віктор Степановичем Редзій).

  • В. С.: Я відповім на це питання, як представник лікарні. Ми вже звикли, що різноманітні акції та заходи проводяться у центрі міста, їх видно. Але чомусь усі забувають про заклади, де лікуються діти. Районні лікарні приймають сільських дітей, але ці діти інколи вдома не мають навіть базових умов для життя (гаряча вода, опалення). Чи хтось піклується в селах про їх дитинство? Відповідно, потрапляючи у лікарню, в такі умови як у нас, вони хоч трохи відчувають дитинство. Ми дуже раді, що взяли участь у цьому проекті. І дай Бог, щоб більше лікарень брало участь у подібних ініціативах. Люди бачать приклади лікарень у США, Європі, Австралії, де дитячі відділення наповнені казковими, сімейними речами. У таким умовах дитина забуває про свою недугу та відчуває піклування.

  • Автор: Який був вклад лікарні, як ви підтримували цей проект? (Відповідає головний лікар Віктор Степановичем Редзій).

  • В. С.: Ще три роки тому дитяче відділення було звичайним радянським приміщенням, нещодавно ми зробили сучасний ремонт (гроші отримали з державного бюджету). Тоді і з’явилася ідея, що треба прикрасити відділення, бо ремонт не давав такого душевного тепла. Ми спілкувалися з Віталіком і вирішили, що ми можемо оздобити стіни малюнками. Підрядник як робив ремонт трохи допоміг нам у цьому, лікарня також виділила ресурси і вже пізніше активісти взяли участь у проекті «Активні громадяни». Тобто ми зробили ремонт, підготували стіни і вже художники мали можливість малювати на підготовлених стінах.

  • Автор: Які плани маєте на майбутнє, вже є ідеї?

(Відповідає художник Віталій Шевченко).

  • В. С.: Ми дякуємо програмі «Активні громадяни», що повірили у нас і допомогли. Дякуємо лікарні, що відгукнулася і сприйняла нашу ідею. Я хочу працювати і розвивати Рожище. До новорічних свят хочемо зробити фотозону. Зробимо годинник з підсвіткою, підготуємо декор. Це буде святкова зона, де кожен зможе сфотографуватися на пам’ять. Звісно, шукаємо підтримки та людей, які б долучилися. Ще хочемо фестиваль організувати, з школярами зробити майстерки. Ідей багато, будемо працювати.

  • Автор: Бажаємо вам натхнення та реалізації ваших задумів!

  • В. С.: Дякуємо! Коли бачиш позитив у тому, що ти робиш, хочеться робити ще більше справ.


Приїхавши у лікарню ми пересвідчилися у практичності проекту «Казкові пейзажі у Рожищенській лікарні».  Розмова з учасниками була дуже душевною, а користь ініціативи видно вже з перших кроків.  Коли ідеш коридором дитячого відділення одразу відчуваєш теплоту та душевність. Заходиш у світлу простору вітальню, а персонажі казкових героїв зустрічаю тебе посмішками. Відчувається ніби ми завітали у дитячий садок, а не в лікарню. Такі проекти мають також і довготривалий ефект у часі. Фотостіна у пологовому відділенні тепер буде прикрашати світлини батьків та нагадувати день народження їх малюків. Символічно, що у день відкриття фотозони, у пологовому відділенні виписували маму, яка народила п’яту дитину. Художник Віталій Шевченко разом з головним лікарем Віктором Степановичем Редзієм та Захаром Ткачуком привітали батьків  і на пам’ять сфотографувалися на фоні кольорових малюнків.

Соціальні ініціативи учасників «Активних громадян» наповнені філософією та сприяють соціальному розвитку. Хочеться, щоб у кожному селі, селищі, містечку та місті де проживають активні та цілеспрямовані люди, відбувалися позитивні зміни. А цього можна досягнути маленькими кроками: придумати рішення яке потребує ваша громада, знайти підтримку та реалізувати вашу ідею. Створюйте власні маленькі кроки. Успіх

Comments are closed.